Zvážte výšku vašej pôžičky

Chystáte sa zobrať si pôžičku, no neviete koľko? Spočítajte si vopred všetky svoje výdavky, ktoré chcete touto pôžičkou pokryť a zoberte si len takú sumu, ktorú naozaj potrebujete a využijete na konkrétny prípad.

Množstvo ľudí si v dnešnej dobe požičia viac peňazí, než reálne potrebuje a buď zbytočne utratí „zvyšné“ eurá alebo z nich platí úroky naviac. Takýto prípad však zbytočne zaťaží budúci rozpočet a môže hrať kľúčovú rolu v pôžičkovom kolobehu.

Vyskúšajte najskôr bankové pôžičky

V prvom kroku vyskúšajte najskôr bankové pôžičky. Najlepšie je požiadať svoju banku (v ktorej máte vedený bankový účet), pretože vaša banka má prehľad o vašej bonite a tak vám vie schváliť úver už do niekoľkých minút.

V prípade, že neuspejete v bankovom sektore a rozhodnete sa pre nebankovú pôžičku, pečlivo vyberte tú najvhodnejšiu a najvýhodnejšiu!

Ak už máte vybrané, porovnávajte si ponuky (či už bankové alebo nebankové) podľa RPMN. Je to jeden z najdôležitejších údajov pri každej pôžičke.

Pozor na obchodné triky

Každý úverový poskytovateľ poskytuje pôžičky s cielom zisku, dávajte si preto pozor nie len na výšku RPMN ale aj na konkrétnu ponuku. Veľa krát sa stane, že ponuka úveru je na dlhšie obdobie alebo väčšiu čiastku, než potrebujete a teda sa zvyšuje odplata o úroky za toto obdobie alebo za túto vyššiu čiastku. Stojte si za svojou dobou splatnosti a výškou pôžičky. V prípade, že vám ponúknu dlhšiu dobu splatnosti alebo vyššiu pôžičku odmietnite ponuku – vyjednávajte.

Štítky: bankové pôžičky, nebankové pôžičky, obchodné triky, výška pôžičky,
autor: Tomáš Polák